Pri urah nemškega jezika nam je profesorica Dobrinka Voršič Rajšp predstavila projekt Jugend schreibt/Mladina piše, velike časopisne hiše v Nemčiji Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Vsako leto se v projektu sodelujoči  dijaki iz različnih držav urijo v pisanju člankov v nemškem jeziku.

Skupina dijakov 2. B naše gimnazije smo se strinjali, da takšne priložnosti ne gre zamuditi. Sprejeli smo izziv in se odločili za sodelovanje v projektu ter se preizkusili v delu novinarja.

Koordinator projekta, gospod Gerald Huener iz Nemčije,  nas je seznanil z zakonitostmi nastajanja in pisanja dobre reportaže. Kot dolgoletni nekdanji sodelavec naše šole je k sodelovanju povabil Nino Jazbec, bivšo dijakinjo Gimnazije Ptuj. Po potopisnem predavanju, ki ga je imela na naši šoli 12. marca 2020, smo tri dijakinje 2. b izvedle tudi intervju, ki nam je pomagal pri pisanju reportaže o njenem popotovanju po Evropi in Aziji. Nina, rojena pustolovka,  je s svojim partnerjem Dariom  svojim sanjam naproti hitela z vozilom defender. O deželah, ki sta jih prepotovala, si lahko več preberete na njunem vlogu dalec.si.

Po opravljenem intervjuju z Nino smo do začetka julija enkrat mesečno komunicirale z gospodom Huenerjem preko Skype-a, saj sestanki v šoli zaradi izbruha epidemije COVID19 niso bili izvedljivi. Pri teh srečanjih ni manjkalo smeha, prav tako pa tudi ne koristnih napotkov za življenje. Skupaj smo se lotile izdelave reportaže in tako je postopoma, korak za korakom ta pridobivala svojo končno podobo. Naš prispevek je bil objavljen v ponedeljek, 21. 9. 2020, v nemškem časopisu Frankfurter Allgemeine Zeitung, v rubriki Jugend schreibt/Mladina piše, pod naslovom Lächeln und winken (“Nasmehniti se in pomahati”). Zelo smo hvaležne, da smo imele priložnost pisati za tako znan časopis, še posebej pa za vso znanje, ki smo ga pridobile med pisanjem reportaže.

Evelin Munda, Anja Sagadin in Anja Skledar, dijakinje 3. B