Od četrtka, 24. oktobra, do sobote, 26. oktobra 2024, smo se dijaki 4. letnikov Gimnazije Ptuj odpravili na strokovno ekskurzijo na Poljsko, kjer smo obiskali koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau ter si ogledali zgodovinsko mesto Krakov.

V četrtek smo ob 21.30 začeli z nočno vožnjo preko Avstrije in Češke na južno Poljsko. V zgodnjih jutranjih urah smo prispeli pred koncentracijsko taborišče 2. svetovne vojne Auschwitz I. Pod znamenitim napisom “Arbeit macht frei” smo začeli z vodenim ogledom skozi mrežo barak, delovnih območij, stražnih stolpov in ograj, urejenih v strogih vrstah. Razstave osebnih predmetov žrtev in drugih posledic holokavsta so po celem taborišču pretresljivo opominjale na bolečino, trpljenje in ponižanje.

Drugi del ogleda je potekal v taborišču Auschwitz II, bolj znanem kot Birkenau, približno 3 kilometre stran. V kar dvakrat večje taborišče smo stopili skozi prepoznavna Vrata smrti in se sprehodili mimo lesenih barak v več območjih ter kamnitega spomenika žrtvam holokavsta, obdanega s spominskimi ploščami z napisi v številnih jezikih. Po končanem vodenju smo se usmerili proti mestu Krakov ter pred vstopom v hotel in skupno večerjo prehodili nekaj mestnih ulic.

Po zajtrku smo naslednje jutro spoznali svojo drugo vodičko, s katero smo bolje spoznali slikovito srednjeveško mesto Krakov. Skozi park smo se napotili proti kraljevskemu gradu Vavel, enemu največjih na Poljskem, s katerega smo imeli očarljiv pogled na mesto in na reko Vislo. Nato smo se podali proti največjemu srednjeveškemu trgu v Evropi mimo raznih stojnic, trgovinic in drugih turističnih atrakcij. Nekaj prostih ur, ki so nam jih namenili profesorji, sva preživeli ob popoldanski kavi s pogledom na glavni trg. Obiskali sva tudi nekaj trgovinic s spominki, se fotografirali z gospo, oblečeno v tradicionalno poljsko narodno nošo, in pred povratkom domov imeli še dovolj časa za kosilo.

Ekskurzija nam je omogočila vpogled v grozote holokavsta, posledice 2. svetovne vojne ter življenjske zgodbe preživelih, ki so nam dale priložnost za razmislek o spoštovanju vseh narodnosti in kultur, miru ter pomembnosti poznavanja zgodovine. Bolj pozitiven del ekskurzije je bilo potepanje po nekdanjem glavnem mestu Poljske, ki še danes na vseh kotičkih odseva s svojo kulturno dediščino in lepoto.

Sofija Vrtačnik in Zala Mlačnik, 4. A

(Visited 40 times, 1 visits today)