Predbožični Gradec
Vzpenjača, imenovana Schlossbergbahn, nas je pripeljala nazaj do majhnih ulic in trgov, kjer so nas pričakale številne stojnice, na katerih je dišalo po vafljih, medenjakih, praženih mandljih, klobasah in kuhanem vinu. Končno smo imeli čas za nakupe, ogled božičnih lučk in uživanje v toplem Kinderpunschu. Prepustili smo se božičnemu vzdušju in uživali.
Tako je kar 80 dijakov 2. letnikov za en dan učilnice zamenjalo za praznično vzdušje Gradca. Drugo adventno soboto smo skupaj s profesoricami nemščine preživeli v prestolnici avstrijske Štajerske, ki je od Ptuja oddaljena le 100 km.
Ekskurzija se je pravzaprav začela že v razredu, saj nam je nemška prostovoljka Anna Spitznagel pri urah nemščine predstavila glavne znamenitosti mesta in tradicijo božičnih sejmov. Izvedeli smo, da je zgodovinski center Gradca eden najbolje ohranjenih mestnih središč v srednji Evropi, zaradi česar je uvrščen na seznam svetovne kulturne dediščine. Spoznali smo tudi mnogo novih nemških besed, kot so Weihnachtsmarkt, Weihnachtsbaum, Lebkuchen, Eiskrippe, Murinsel, Kunsthaus, Rathaus, Opernhaus itd.
Dobro »učno« pripravljeni smo se v soboto zjutraj, 7. 12. 2024, odpravili proti Gradcu. Naše raziskovanje mesta smo začeli z vodenim ogledom operne hiše, ki je zgrajena v baročnem rokoko slogu in sprejme več kot 1.400 obiskovalcev. Na njenih odrih se odvijajo različne uprizoritve, od opere, baleta, muzikala do operete. Razkazali so nam najlepše dele stavbe, vključno s pododrjem in prostori za sceno. Največ pozornosti sta med sošolci pritegnila preddverje s »pravljičnim« stopniščem in cesarjeva loža, kamor smo lahko za trenutek tudi sedli. Nato smo se sprehodili do katedrale, kjer smo občudovali prečudovito ohranjeno fresko na zunanji strani cerkve iz obdobja, ko je Gradec prizadela kuga. V bližini cerkve stoji grad Gradec, kjer smo si ogledali edinstveno dvojno spiralno stopnišče, imenovano »Stopnišče sprave«.
Vodič nam je pokazal tudi dve sodobni atrakciji mesta. Zelo zanimiv je otok na reki Muri, imenovan Murinsel, ki povezuje desni in levi breg reke. Gre za nenavadno jekleno konstrukcijo v obliki napol odprte školjke, kjer se nahaja tudi manjša kavarna. Na zahodnem bregu reke Mure pa se od leta 2003 nahaja Muzej sodobne umetnosti, Kunsthaus, ki spominja na nezemeljsko strukturo, zato je med domačini znan tudi kot »prijazni Nezemljan«.
Ogled smo nadaljevali na Glavnem trgu, kjer stoji graška mestna hiša. Mestni trg je obdan s številnimi lepimi baročnimi in renesančnimi stavbami. Za nekaj trenutkov smo se ustavili in uživali v utripu živahnega mesta, se umikali množicam turistov in pazili, da nas ne povozi tramvaj. Nato smo zavili na glavno mestno ulico, Gosposko ulico oziroma Herrengasse, kjer se nahajajo prečudovite palače ter pomembne stavbe, kot sta največja zgodovinska orožarna na svetu Landeszeughaus in Deželna hiša. V dvorišču Deželne hiše vsako leto postavijo edinstvene ledene jaslice, za katere potrebujejo kar 50 ton ledu. Meni so bile še posebej všeč zvečer, ko so bile osvetljene.
Po dvournem odmoru za malico smo se z dvigalom povzpeli na grajski hrib Schlossberg, kjer smo občudovali sončen razgled nad mestom. Na hribu se nahaja veliko znamenitosti, najbolj pa izstopa simbol Gradca – znameniti urni stolp, ki je viden že od daleč. Pri stolpu nas je razveselil zvok harmonike uličnega glasbenika, ki smo jih srečevali na vseh koncih mesta.
Naporen, a čudovit dan smo zaključili z obiskom božičnega sejma in se polni vtisov vrnili na Ptuj.
Neža Luknjar, dijakinja 2. u oddelka