Deset dijakov 3. letnikov nadaljevalne nemščine se je s svojimi pesmimi, v nemščini imenovane Elfchen, in s kratkim videoposnetkom uvrstilo med najboljše letošnjega mednarodnega kreativnega natečaja Kinder haben Rechte – Otroci imajo pravice. Natečaj je potekal v sklopu Brechtovega festivala, ki se vsako leto februarja odvija v nemškem Augsburgu, rojstnem kraju velikega književnika Bertolta Brechta.

Brechtov festival je ustvarjalni festival umetnosti in kulture. Število sodelujočih je bilo letos rekordno,  saj je na temo otrokovih pravic ustvarjalo kar 350 učencev in dijakov iz  64 šol, med njimi tudi 5 iz Slovenije. Brecht se je v času svojega življenja zavzemal za otrokove pravice in zaščito šibkejših. O tem je pisal tudi v mnogih svojih pesmih. Ravno zato so se ptujski gimnazijci v mesecu oktobru odločili slediti Brechtovemu navdihu in začeli pisati kratke pesmi. Posebnost je, da so sestavljene iz točno enajstih besed, razporejenih v pet vrstic. Svoje pesmi, ki govorijo o pravicah otrok do izobrazbe, do zaščite pred zlorabami, do življenja v zdravem in varnem okolju, do svobodnega izražanja stališč …, so dijaki predstavili tudi v kratkem videoposnetku.

Strokovna svetovalka za nemški jezik v Sloveniji, gospa Andrea Rückert je v mesecu decembru posredovala vabilo organizacijskega odbora festivala, ki je Gimnazijo Ptuj povabil na predstavitev in razglasitev zmagovalcev v Augsburg. Centrala za šolstvo v tujini (ZfA) je na pobudo gospe Rückert  štirim dijakom Gimnazije Ptuj pokrila vse stroške in jim omogočila udeležbo na festivalu.

 

Tako je svoje vtise zapisala Maruša Šeruga, dijakinja 3. c oddelka:

»Letošnje zimske počitnice so bile zame in za moje sošolce nekaj povsem drugačnega. V sredo, 19. februarja 2025 smo se Maruša Šeruga (3.c), Živa Kalinić (3.u), Jure Jurhan (3.a) in Ajda Kopše (3.š) skupaj s svojo mentorico, Brigito Podgoršek, z vlakom odpravili na čudovito petdnevno doživetje v Augsburg, kjer smo spoznavali rojstno mesto slovitega nemškega dramatika Bertolta Brechta.

V Augsburgu sta nas pričakala Andrea Rückert, strokovna svetovalka za nemški jezik v Sloveniji, in Michael Steber, nemški programski učitelj v Sloveniji. Pogovor je na poti do hotela zelo hitro stekel kar v nemščini.

Četrtkovo dopoldne smo z vrstniki iz Gimnazije Slovenske Konjice, ki so se prav tako udeležili festivala, preživeli na Maria- Ward- Gymnasium Augsburg, kjer smo spremljali pouk in z  nemškimi dijaki izmenjali zanimivosti o šolanju. Po krajšem druženju ob kosilu smo se podali na sprehod po mestu. Spremljal nas je knjigarnar Kurt Iduzovic, ki nas je popeljal po Brechtovih poteh in nas pri tem seznanil s pomembnimi literarnimi deli nemškega dramatika.

V petek smo se udeleženci natečaja zbrali v augsburški mestni knjižnici, kjer je potekala podelitev priznanj. S svojim prispevkom na temo otrokovih pravic smo dijaki Gimnazije Ptuj  navdušili žirijo in se uvrstili med najboljše izmed vseh sodelujočih slovenskih in bavarskih šol. Najvišje nagrajeni udeleženci so se lahko podpisali tudi v Goldenes Buch – Zlato knjigo mesta Augsburg. Kar je še posebna čast, saj so v tej knjigi podpisi pomembnih politikov, kulturnikov, gospodarstvenikov, znanstvenikov … Tako smo se dijaki Gimnazije Ptuj na simboličen način zapisali tudi v zgodovino mesta Augsburg. Vsi nagrajeni izdelki so razstavljeni v zgornjem nadstropju knjižnice. Popoldne smo nadaljevali s samostojnim odkrivanjem Augsburga. Občudovali smo romansko gotsko katedralo in obiskali 500 let staro socialno naselje vrstnih hiš Fuggerei. Dan smo zaključili z ogledom zelo nenavadne predstave Kampf um die Stadt, v kateri se mali človek bori za pravičnost in obstoj v mestu. Pred nami se je na veliko začudenje odvijala prava ameriška wrestling predstava, kjer so bili glavni igralci rokoborci.

Na izlet v glavno mesto Bavarske, München, smo se odpravili v soboto. Po krajšem ogledu mesta smo večji del dneva preživeli v Nemškem tehničnem muzeju, ki velja za največji znanstveni in tehniški muzej na svetu. Navdušeni smo bili nad razstavljenimi predmeti iz različnih področij znanosti in tehnologije.

Po zaključku petdnevnega druženja smo se proti domu odpravili zadovoljni, saj nas je vrstnike potovanje zelo povezalo. Hvaležni smo, da je bila naša ustvarjalnost nagrajena in se veselimo, da smo pri tem poglobili svoje znanje nemškega jezika.«

 

Brigita Podgoršek, mentorica

 

PESMI-povezava

VIDEOPOSNETEK-povezava

 

(Visited 56 times, 1 visits today)